Trochu jiné malování - Malování na sklo

13.02.2009 08:19

V dnešním článku si popíšeme trochu jinou formu malování a to malování na sklo. Popíšeme si také pomůcky, které k malování na sklo budeme potřebovat.

 

Pomůcky pro malování na sklo :
 
- barvy a kontury na sklo
- štětec + voda nebo ředidlo na jeho mytí
- tužkou namalovaný vzor
- vatové tyčinky na drobné opravy
- jehla na opravy kontur
- papírový kapesník na otírání kontury a štětců
   

Návod na malování na sklo:

Nejdříve předmět odmastěte lihem nebo přípravkem na mytí oken.
Nejlépe se maluje ploché sklo, protože barva nestéká ke stranám tak, jako na skle oblém.
Proto, pokud budete malovat skleničku či svícen, snažte se mít malovanou plochu co možná nejvíce v rovině. Finta tkví v tom, že si svícen položíte například do papírového kroužku, na kterém bývá namotána izolepa.
 

Překreslete si vzor na papír obyčejnou tužkou, a takto připravenou šablonu si vodou přilepte do svícínku. Pak motiv obtáhněte konturou na sklo.
Konturu táhněte vždycky po skle. Dávejte pozor na spoje a překrytí čar. Tam, kde jdou čáry přes sebe, malujte těsně ke kontuře už namalované a pak ji opatrně přeskočte. Kolečko jedním tahem, bez šmouh kolem kontury, udělat nejde. Vždy je vždycky potřeba ho malovat dvěma tahy.
TIP : Na vzniklé šmouhy mám jednu radu. Nechte konturu lehce oschnout a pak šmouhu opatrně seškrábněte jehlou, položenou lehce na plocho.

Po zaschnutí kontur motiv vybarvěte. Do malovaného skla vložte při malování papírový kapesník, tak uvidíte, jestli jsou barvy dobře dotažené ke konturám.
TIP : Každá barva na nerovném skle trochu stéká, pokud se tomu chcete vyhnout, musíte svícen malovat postupně a pootáčet ho tak , aby barva vždy zaschla než svícen otočíte a připravíte si tak k vybarvení další vodorovnou plochu.

Vypalovací barvy po zaschnutí vypalte v elektrické troubě nastavené na teplotu uvedenou na barvách. Nedostatečně zaschlá kontura při vypalování může zpuchýřkovat. Proto nechte sklo před vypálením schnout co možná nejdéle… vícekrát přetahované kontury raději i několik dní. Po ukončení času vypalování nechte sklo v pootevřené troubě vychladnout.
POZOR : Při vypalování se barvy a kontury stávají lepivými a pokud se dají namalované věci příliš blízko k sobě, mohou se poškodit.
 

Diskusní téma: Malování na sklo

Datum: 11.02.2015

Vložil: Lukáš

Titulek: Kontakt

Máte kontakt na nějakou osobu, která provádí tento typ maleb?

Datum: 17.08.2010

Vložil: Jana

Titulek: šablona na svícen

Můžu se zeptat odkud je konkrétně tento obrázek? Máte někde šablonu na tento svícen? Moc se mi líbí :-)

Díky za odpověď,
Jana

Datum: 07.08.2009

Vložil: šablony

Titulek: šablony pro barvy na sklo

spoustu šablon naleznete na www.sablony.provsechny.net

Přidat nový příspěvek


- Zajímají Vás automobily Škoda? Navštivte Bazar Škoda. - Vybírat barvy můžete na www stránkách Barvy