Vnímání barev

Vnímání barvy

a asociace s ní spojené jsou ovlivněny mnoha vlivy. V současnosti jsou velmi populární dynamické barvy oranžová nebo jasně zelená. Naopak jako konzervativní barvy jsou vnímány tmavě zelená, tmavě modrá nebo šedá.

Výsledné působení barev

Vnímání barevje v konečném důsledku významně ovlivněno také kombinací s okolními barvami a neméně podstatný vliv má i konkrétní odstín barvy. Celkově se dá říci, že množství barevných odstínů je v řádech miliard. Cvičené lidské oko však dokáže rozlišit „pouze“ několik milionů barevných tónů. Základní barvy bývají většinou jedna až tři. Základní barevnost zpravidla vychází ze značky. Někdy je základních barev více, ale to pak znesnadňuje identifi kaci a zvyšuje výrobní náklady. Pro pestrost komunikace a širší barevné možnosti jsou defi novány i barvy doplňkové. Ty musí být vždy v souladu s barvami základními. Jejich užití nikdy nesmí narušit roli základních barev. Vzhledem k různým technologiím aplikace značky a vizuálního stylu je třeba barevnost defi novat ve všech předpokládaných použitých barevných systémech. A nyní k jednotlivým barvám:

Červená barva

 jedna z nejoblíbenějších barev. Je to barva vzrušení – pozitivního (láska) i negativního (zloba). Další význam je energická akce nebo změna. Proto se také používá jako barva převratu nebo revoluce. Je spojována s ohněm, krví nebo nebezpečím a má výstražný charakter. Zároveň je to barva slavnostní – ve staré Číně to byla barva svatebního obřadu. Způsobuje fyziologické změny – zvyšuje puls, krevní tlak a rychlost dýchání. Povzbuzuje také chuť k jídlu, sexuální apetenci, zvyšuje hlasitost hovoru a podněcuje agresivní jednání. Překvapivě je to barva mužská.

Tmavočervená barva

barva klidu následujícího po agresi, barva důstojná a majestátní, barva spravedlnosti.

 

Vnímání barvy vzniká v lidském mozku, přičemž oko slouží jako čočka, která rozkládá vlnovou délku světla. Schopnost vidět a vnímat barvy je složitým jevem, v němž se setkává fyzika s biologií.

Růžová barva

– velmi vzdušná barva, plná volnosti, ale zároveň energie a něhy.

Oranžová barva

barva vnímaná s bohatstvím a úrodou, barva slunce a radosti.

Modrá barva

barva klidu a stability, vody, význam se přesouvá i do polohy věrnosti a oddanosti, je to barva ženská. Zároveň symbolizuje tradici a dlouhodobou neměnnost. Tato barva evokuje sladkou chuť.

Tmavomodrá barva

vnímání barvy evokuje vnitřní i vnější harmonie, je to barva uvážlivého rozjímání a zároveň přemýšlivá.

Světle modrá barva

– patří k nejoblíbenějším barvám. Symbolizuje bezhlavé veselí a svobodu. Je to barva vzduchu, oblohy a ticha.

Zelenomodrá barva

– barva chladné čistoty, užívá se jako barva hygienické sterility.

Fialová barva

– je kombinací ženské modré a mužské červené, z toho vyplývá určitá pohlavní nevyhraněnost. Také ji, podle průzkumu, preferují děti před pubertou, těhotné ženy a homosexuálové. V jiné rovině je to barva tajemství.

Zelená barva

– barva přírody, symbolizuje klid, ale s vnitřní skrytou energií.

Žlutá barva

– vnímání barvy symbolizuje dynamiku a pohyb, je to barva veselá a otevřená. Obecně je spojována se závistí.

Hnědá barva

– je barva představující zem, teplo a bezpečí, je to také barva tradice a zdrženlivosti, solidnosti, vážnosti, jistoty a pořádku. Je hodně oblíbená – velmi často se užívá v interiéru bytu.

Černá barva

– na barevné škále je to barva extrémní, symbolizuje agresivní vzdor. V naší kultuře je vnímána jako barva smrti, nicoty a smutku.

Bílá barva

– je také extrémní barva, všechno jí začíná – je to barva začátku, nevinnosti. Bílá je také symbolem chladu a čistoty, ale také míru, svobody a uvolnění. Ve východních kulturách je symbolem smrti jako nového začátku.

Šedá barva

– vnímání barvy vidíme, že je to mezní barva mezi černou a bílou. Je neutrální a dá se pojmenovat jako mezní prostor. Pokud vzbuzuje emoce, tak smutek nebo symbolizuje nudu, chudobu.

Na tyto výsledky však je třeba pohlížet pouze jako na jednu z teorií. 

 

Diskusní téma: Vnímání barev

Datum: 19.09.2011

Vložil: Vampiras

Titulek: Re: Barva dívčího pokoje

růžová, fialová,hnědá,žlutá,oranžová...Vždy však záleží na dobrém výběru míchaných odstínů, aby "sedli"

Datum: 26.06.2011

Vložil: Simona

Titulek: BARVA DO POKOJÍČKU

Dobrý den.Potřebuji poradit, jakou barvu mám dát do pokojíčku (je mi 12 let) Nábytek je světlý a světlé lino.Děkuji za odpověď.

Datum: 28.09.2011

Vložil: Anežka

Titulek: Re: BARVA DO POKOJÍČKU

Světlý nábytek může být výhodou v tom, že je neutrální, nevyhraněný. Nemusíš se na něj tedy při volbě barvy tolik vázat. (Předpokládám tedy, že jde o světlé dřevo, či jeho imitaci?) A barva lina je jaká?
A jakou barvu máš nejraději? To je často totiž ten nejsnazší recept na to, jakou barvou vymalovat. Neboj se jít ani do sytějších, či výraznějších barev. Lidé se jim obvykle na stěnách vyhýbají, ale to je škoda, protože působí taky velmi dobře.
Pak se také zeptej sama sebe, co od pokoje očekáváš. Barvy, které uklidňují, jsou zelená, modrá, tyrkysová, růžová, fialová. Naopak k vyšším výkonům tě nabudí oranžová, žlutá, červená... A ty rozhodně nedoporučuji mít těsně u postele, především tedy červenou. Pak se ti bude hůře usínat.
Dobře také působí dvě a dvě stěny odlišnou barvou. Tady bych se ale poradila, pokud nemáš pro barvy silněji vyvinutý cit, které zkombinovat, aby to působilo dobře. V zásadě čím větší kontrast zvolíš, tím je menší pravděpodobnost, že se netrefíš. Barvy stojící vedle sebe (př. světle modrá, tmavě modrá) se kombinují hůře, aby spolu ladily, než barvy stojící naproti sobě (př. červená, zelená). A je jen na tobě, zda budou obě barvy ve stejné sytosti, a nebo jedna bude světlejší.
Řekni si také, co budeš v pokoji dělat. Jsi kreativní? Kreativitu dobře podpoří tyrkysová, oranžová... Budeš se tam učit? Potřebuješ zlepšit paměť a koncentraci? Žlutá je jasná volba (pozor, ve velkém množství může frustrovat a rozčilovat). Chceš se cítit více sebejistě? Růžová, tyrkysová, oranžová. A barvy proti depresi a úzkosti? Oranžová, fialová...
Nezapomínej také, že barvy mají vliv nejen na tvoji psychiku, ale dokáží pomoct třeba i s nějakými zdravotními potížemi (bolesti hlavy, astma...). Neříkám, že je zázračně vyléčí, ale je to jeden z faktorů, který na ně může mít pozitivní vliv.
A hlavně - barvy, které použiješ, musíš mít ráda a musíš se v nich cítit dobře. A nenech si do toho kecat. (Vím, že třeba rodiče mají tendenci říkat - tohle ne, to je moc tmavý, tohle zase moc depresivní...) Řiď se svými pocity, ty v tom budeš bydlet.
Ale vzhledem k tomu, že jsi toho tady napsala docela málo, nemohu ti poradit nějak blíže. Kdyby ses chtěla o barvách ještě na něco zeptat, klidně se ozvi na anezka.ruzkova@gmail.com

Datum: 02.02.2011

Vložil: Veronika

Titulek: Pokoj pro miminko

Ahoj poradte mi prosím někdo jakou barvou vymalovat pokoj novorozence holčičky.Světlo tam jde jen dopoledne tak by to chtělo nějak prosvětlit ale zase aby to nebylo moc křiklavé pro miminko!Díky

Datum: 08.04.2012

Vložil: Hanka

Titulek: Re: Pokoj pro miminko

ahoj...do pokojíčku pro holčičku by se hodila růžová.Ale otázka je jaká růžová? Já bych osobně volila pastelovou barvu růžové...mám také takovou to barvu v pokojíčku kde je jedno okno a slunce tam svítí málo kdy...takže tato barva je úplně ideální. :)

Datum: 01.09.2010

Vložil: Kamila

Titulek: stěny v obývací ložnici

Prosím o radu, jakou barvu zvolit pro obývací ložnici (výměra cca 25 m2).
Jde o nový byt, podlaha - parkety, nábytek mám zatím světlý provizorní.
Potřebuji barvu, která by mě na jedné straně povzbuzovala, na druhé straně však uklidňuje (spánek je pro mě lékem).
Děkuji mnohokrát.

Datum: 23.06.2010

Vložil: Štěpánka Ryšavá

Titulek: Jak vymalovat?

Prosím ,poradte mi někdo s výběrem barvy do obývacího pokoje-mám červený koberec i sedačku a nábytek má odstín třešně.V dětském pokoji mám modrý koberec a světle hnedý nábytek,jakou by jste zvolili barvu?(Pro holčičku)
Předem moc děkuji za odpověd

Datum: 18.01.2010

Vložil: Zdenka Volfová

Titulek: obyvak

Dobrý den, aku barvu by ste pouzili pre obyvak, kde je vlozeni krb. pohovka je bila a nabytek ma odstin kalvados. Dakujem.

Datum: 22.09.2009

Vložil: Terka

Titulek: Dívčí pokoj

Dobrý den. Potřebuji poradit, jakou barvu dát do mého pokoje (je mi 14 let). Podlaha je imitace dřeva a hlavní nábytek je velká zrcadlová skříň. Ctěla bych to namíchat např. 2 stěny a strop bílé, 2 stěny barevné. Přemýšlela jsem nad vínově červenou, ale všichni říkají, že je agresivní a unavuje. Je to pravda? Hledám nejvhodnější barvu. Děkuji.

Datum: 02.12.2009

Vložil: Barvy

Titulek: Re: Dívčí pokoj

Dal bych tam světle žlutou nebo oranžovou.

<< 1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek


- Zajímají Vás automobily Škoda? Navštivte Bazar Škoda. - Vybírat barvy můžete na www stránkách Barvy