Vnímání barev

Vnímání barvy

a asociace s ní spojené jsou ovlivněny mnoha vlivy. V současnosti jsou velmi populární dynamické barvy oranžová nebo jasně zelená. Naopak jako konzervativní barvy jsou vnímány tmavě zelená, tmavě modrá nebo šedá.

Výsledné působení barev

Vnímání barevje v konečném důsledku významně ovlivněno také kombinací s okolními barvami a neméně podstatný vliv má i konkrétní odstín barvy. Celkově se dá říci, že množství barevných odstínů je v řádech miliard. Cvičené lidské oko však dokáže rozlišit „pouze“ několik milionů barevných tónů. Základní barvy bývají většinou jedna až tři. Základní barevnost zpravidla vychází ze značky. Někdy je základních barev více, ale to pak znesnadňuje identifi kaci a zvyšuje výrobní náklady. Pro pestrost komunikace a širší barevné možnosti jsou defi novány i barvy doplňkové. Ty musí být vždy v souladu s barvami základními. Jejich užití nikdy nesmí narušit roli základních barev. Vzhledem k různým technologiím aplikace značky a vizuálního stylu je třeba barevnost defi novat ve všech předpokládaných použitých barevných systémech. A nyní k jednotlivým barvám:

Červená barva

 jedna z nejoblíbenějších barev. Je to barva vzrušení – pozitivního (láska) i negativního (zloba). Další význam je energická akce nebo změna. Proto se také používá jako barva převratu nebo revoluce. Je spojována s ohněm, krví nebo nebezpečím a má výstražný charakter. Zároveň je to barva slavnostní – ve staré Číně to byla barva svatebního obřadu. Způsobuje fyziologické změny – zvyšuje puls, krevní tlak a rychlost dýchání. Povzbuzuje také chuť k jídlu, sexuální apetenci, zvyšuje hlasitost hovoru a podněcuje agresivní jednání. Překvapivě je to barva mužská.

Tmavočervená barva

barva klidu následujícího po agresi, barva důstojná a majestátní, barva spravedlnosti.

 

Vnímání barvy vzniká v lidském mozku, přičemž oko slouží jako čočka, která rozkládá vlnovou délku světla. Schopnost vidět a vnímat barvy je složitým jevem, v němž se setkává fyzika s biologií.

Růžová barva

– velmi vzdušná barva, plná volnosti, ale zároveň energie a něhy.

Oranžová barva

barva vnímaná s bohatstvím a úrodou, barva slunce a radosti.

Modrá barva

barva klidu a stability, vody, význam se přesouvá i do polohy věrnosti a oddanosti, je to barva ženská. Zároveň symbolizuje tradici a dlouhodobou neměnnost. Tato barva evokuje sladkou chuť.

Tmavomodrá barva

vnímání barvy evokuje vnitřní i vnější harmonie, je to barva uvážlivého rozjímání a zároveň přemýšlivá.

Světle modrá barva

– patří k nejoblíbenějším barvám. Symbolizuje bezhlavé veselí a svobodu. Je to barva vzduchu, oblohy a ticha.

Zelenomodrá barva

– barva chladné čistoty, užívá se jako barva hygienické sterility.

Fialová barva

– je kombinací ženské modré a mužské červené, z toho vyplývá určitá pohlavní nevyhraněnost. Také ji, podle průzkumu, preferují děti před pubertou, těhotné ženy a homosexuálové. V jiné rovině je to barva tajemství.

Zelená barva

– barva přírody, symbolizuje klid, ale s vnitřní skrytou energií.

Žlutá barva

– vnímání barvy symbolizuje dynamiku a pohyb, je to barva veselá a otevřená. Obecně je spojována se závistí.

Hnědá barva

– je barva představující zem, teplo a bezpečí, je to také barva tradice a zdrženlivosti, solidnosti, vážnosti, jistoty a pořádku. Je hodně oblíbená – velmi často se užívá v interiéru bytu.

Černá barva

– na barevné škále je to barva extrémní, symbolizuje agresivní vzdor. V naší kultuře je vnímána jako barva smrti, nicoty a smutku.

Bílá barva

– je také extrémní barva, všechno jí začíná – je to barva začátku, nevinnosti. Bílá je také symbolem chladu a čistoty, ale také míru, svobody a uvolnění. Ve východních kulturách je symbolem smrti jako nového začátku.

Šedá barva

– vnímání barvy vidíme, že je to mezní barva mezi černou a bílou. Je neutrální a dá se pojmenovat jako mezní prostor. Pokud vzbuzuje emoce, tak smutek nebo symbolizuje nudu, chudobu.

Na tyto výsledky však je třeba pohlížet pouze jako na jednu z teorií. 

 

Diskusní téma: Vnímání barev

Datum: 02.02.2011

Vložil: Veronika

Titulek: Pokoj pro miminko

Ahoj poradte mi prosím někdo jakou barvou vymalovat pokoj novorozence holčičky.Světlo tam jde jen dopoledne tak by to chtělo nějak prosvětlit ale zase aby to nebylo moc křiklavé pro miminko!Díky

Datum: 08.04.2012

Vložil: Hanka

Titulek: Re: Pokoj pro miminko

ahoj...do pokojíčku pro holčičku by se hodila růžová.Ale otázka je jaká růžová? Já bych osobně volila pastelovou barvu růžové...mám také takovou to barvu v pokojíčku kde je jedno okno a slunce tam svítí málo kdy...takže tato barva je úplně ideální. :)

Datum: 01.09.2010

Vložil: Kamila

Titulek: stěny v obývací ložnici

Prosím o radu, jakou barvu zvolit pro obývací ložnici (výměra cca 25 m2).
Jde o nový byt, podlaha - parkety, nábytek mám zatím světlý provizorní.
Potřebuji barvu, která by mě na jedné straně povzbuzovala, na druhé straně však uklidňuje (spánek je pro mě lékem).
Děkuji mnohokrát.

Datum: 23.06.2010

Vložil: Štěpánka Ryšavá

Titulek: Jak vymalovat?

Prosím ,poradte mi někdo s výběrem barvy do obývacího pokoje-mám červený koberec i sedačku a nábytek má odstín třešně.V dětském pokoji mám modrý koberec a světle hnedý nábytek,jakou by jste zvolili barvu?(Pro holčičku)
Předem moc děkuji za odpověd

Datum: 18.01.2010

Vložil: Zdenka Volfová

Titulek: obyvak

Dobrý den, aku barvu by ste pouzili pre obyvak, kde je vlozeni krb. pohovka je bila a nabytek ma odstin kalvados. Dakujem.

Datum: 22.09.2009

Vložil: Terka

Titulek: Dívčí pokoj

Dobrý den. Potřebuji poradit, jakou barvu dát do mého pokoje (je mi 14 let). Podlaha je imitace dřeva a hlavní nábytek je velká zrcadlová skříň. Ctěla bych to namíchat např. 2 stěny a strop bílé, 2 stěny barevné. Přemýšlela jsem nad vínově červenou, ale všichni říkají, že je agresivní a unavuje. Je to pravda? Hledám nejvhodnější barvu. Děkuji.

Datum: 02.12.2009

Vložil: Barvy

Titulek: Re: Dívčí pokoj

Dal bych tam světle žlutou nebo oranžovou.

Datum: 14.09.2009

Vložil: mánička

Titulek: jaký špajz

dobrý prosím vás mám špajz a v něm asi 20 poliček jakou mám zvolit barvu modrou bilou tapety pa mána s humpolce

Datum: 10.09.2009

Vložil: MARCELÍNA

Titulek: BARVA DO LOŽNICE

Prosím ,poradte mi někdo s výběrem barvy do ložnice,postel mám tmavě modrou a skřín světlou,plovoučka svetlý dub,zelenou a grepovou už jsem měla.Líbily by se mi 2 odlišné barvy,a mezi okna pruh nějaké dekorační tapety.Děkuji za vaší odpověd.

Datum: 14.09.2009

Vložil: ahoj

Titulek: Re: BARVA DO LOŽNICE

mně se líbý švětle žlutá tet´ jí máme taky v ložnici tak papa a dobrou noc mána s humpolce***++

<< 1 | 2 | 3 | 4 >>

Přidat nový příspěvek


- Zajímají Vás automobily Škoda? Navštivte Bazar Škoda. - Vybírat barvy můžete na www stránkách Barvy